LED diody nebo žárovky?

Praktický článek o vánočních řetězech

Pokud kupujete vánoční světelný řetěz, velmi často se setkáte se dvěma hlavními variantami. Jde především o to, jaký typy žárovek jsou u daného konkrétního řetězu použity. Aktuálně jsou na našem trhu dvě hlavní možnosti. Může to být buď LED řetěz, stejně jako to může být i varianta spojená s klasickými žárovkami. Jelikož mnoho lidí v tomto směru stále nemá jasno co je lepší, podívejme se společně na to, jak se daní světelné řetězy liší v konkrétních oblastech.

Jak je to se spotřebou elektřiny

Zde musíme jasně říci, že ať už jde o LED řetěz venkovní, nebo na variantu určenou do interiéru, tato technologie jasně vede. Je to dáno tím, že dnes z hlediska úspor může nabídnout spotřebu oproti klasickým žárovkám menší, než je i 20 procent. To už je poměrně dobrý důvod, proč se vydat právě danou cestou. Proto dnes bývá vánoční LED řetěz tou využívanější a mnohem oblíbenější možností. Zvláště potom v případech, kdy jsou dané řetězy umisťovány ven, kde se následně třeba celou noc svítí a zdobí tak náš exteriér. V tomto případě jsou úspory spojené se spotřebou elektřiny značné.

Nové trendy ve vánoční dekorativním osvětlení

Je třeba se smířit s tím, že ani vánočním světelným dekoracím se nevyhýbají současné trendy ve svícení. Nastupuje éra LED žárovek, u nichž světlo vydávají diody místo klasických vláken, která často praskají a hlavně zbytečně hřejí. Spotřeba LED diod je až o 90% nižší než u jiných druhů osvětlení, přesto vydrží svítit až desetkrát déle.

Jak je to s životností?

I zde platí, že jasně vede vánoční LED řetěz. Zatímco žárovky mohou mít svou životnost v řádech několika tisíců hodin, použité LED diody dokážou nabídnout řádově mnohem větší životnost. Znamená to logicky fakt, že se nebudeme muset v nejbližších letech trápit s vadnými nebo prasklými žárovkami. Budeme mít jistotu, že po dobu co nám bude sloužit samotné vánoční osvětlení venkovní, nám bude sloužit a svítit také každá použitá dioda. Jelikož jsme se dotkly i možností venkovního použití, musíme zmínit, že i zde více dominuje právě LED technologie. Je to logicky dáno hlavně tím, že takový vánoční řetěz je zkrátka odolnější a tak vydrží nejenom silnější vítr, ale bez problémů vydrží třeba i velmi nízké mrazy, nebo vlhkost spojenou se sněhem či deštěm.

Který typ vyjde levněji?

Zde musíme jasně říci, že v této otázce jasně dominují klasické žárovky, jelikož jejich pořizovací náklady jsou menší. Ne vždy je dobré hledět jenom na ně samotné. Je více kritérií, podle kterých vánoční světelné řetězy vybírat. Výše jsme uvedli, že LED diody mají mnohem lepší životnost, stejně jako odolnost. S tím souvisí fakt, že sice v prvotní fázi můžeme onu klasiku koupit výrazně levněji, ale v druhé fázi se již dostáváme k tomu, že nám nevydrží tak dlouho, jako kvalitnější řešení. Spočítáme-li náklady spojené s několika lety používání, vychází lépe LED řetěz.

Jak je to s bezpečností?

Té se rozhodně není třeba obávat, jelikož v tomto případě budeme mít jistoty spojené s tím, že oba typy nakoupené u kvalitních výrobců splní naše očekávání. Vánoční světelný řetěz, ať už je umístěný uvnitř nebo venku splňuje základní požadavky na kvalitu, stejně jako na celkovou odolnost vůči prostředí, kterému je vystavený. Přesto musíme dodat, že se mohou vyskytnout drobnější komplikace jiného rázu. Je to dáno hlavně tím, že běžné žárovky s vyšším výkonem mohou produkovat výraznější teplo, což nemusí být vždy pozitivní vlastnost. Oproti tomu LED diody mohou nabídnout i s menším výkonnostním označením mnohem jasnější a mnohem příjemnější světlo. Přitom problémem s případným nadměrným zahříváním rozhodně trpět nebudou.


Doporučujeme

Kvalitní vánoční řetězy od kokiskashop.cz

Vánoční LED osvětlení Garth 9m
studeně bílé, 100 diod

Toto LED osvětlení je vodotěsné a odolné proti nárazům.

Vánoční LED osvětlení 18 m
modré, 200 diod

Umělý vánoční stromek s plastovým stojanem, tmavě zelený se zasněženým vzhledem.

Vánoční LED osvětlení 40 m
barevné, 400 diod

Tento řetěz rozsvítí Váš pokoj, balkon nebo terasu, vykouzlí vánoční atmosféru.